November 1 | 5:00 PM - 9:00 PM
1st Friday - November

Throughout Downtown & Lark Street
November 4 | 7:00 PM
2001 - A Space Odyssey

Saturdays | 11:00 PM
90s Night

November 25 | 8:00 PM
A Magical Cirque Christmas

November 23 | 7:00 PM
Afro Renaissance

November 1-3
Albany Auto Show

November 23 | 7:00 PM
Albany Center Gallerys Art Deco Gala

November 9 | 7:30 PM
Albany Symphony Orchestra presents Rachmaninoff Symphony No. 2

November 1 & 2
ANYCon | 3rd Annual Hacker Conference

Thursdays | 4:30 PM
Barre Flow

Fridays | Noon
Barre Flow

Tuesdays | 4:30 PM
Barre Flow

Sundays | 10:00 AM
Beginners Ashtanga Yoga

Wednesdays | 7:30 PM
Best Damn Open Mic Ever!

November 22 | 8:00 PM
Brandon Taz Niederauer

November 19 | 7:30 PM
Buddy Guy & Kenny Wayne Shepherd Band

November 9 | 8:30 AM
Capital of New York State Black Expo

Every day
Capital Walls

September 25-November 1
Capitol Hauntings Tours

Wednesdays | 7:15 PM
Crystal Conversations

November 8 | 8:00 PM
Dark Honey with Andrew Mirabile and The Preachers

Thursdays | 11:00 AM
Downtown Farmers Market

November 15 | 9:00 PM
Fat Mink with Hasty Page and Bad Mothers

Wednesdays | 7:30 PM
Femme Group

Tuesdays | 6:30 PM
FIT Camp

Thursdays | 6:30 PM
FIT Strength

Mondays | 4:30 PM
FIT Strength

Saturdays | 8:30 AM
FIT Strength

Wednesdays | 4:30 PM
FIT Strength

November 14 | 9:00 PM
Flux Capacitor

Fridays | 11:00 PM
Fresh Squeeze Fridays

2nd & 4th Thursdays | 7:30 PM
Get Free

2nd & 4th Thursdays | 7:30 PM
Get Free

November 9 | 9:00 PM
Gratefully Yours

Thursdays | 7:30 PM
HIM: Healing in Masculinity

November 3 | 8:00 PM
Home Free: Dive Bar Saints Tour

November 17 | Noon
Ignite Volunteer Festival

November 22 - December 22
Its a Wonderful Life: Live from WVL Theatre

November 18 | 7:00 PM
Joe Cocker: Mad Dogs & Englishmen

Mondays | 5:30 PM
Kemetic Yoga + Reiki with Sasha Baxter

Thursdays | 5:30 PM
Kick Boxing

Wednesdays | 6:15 AM
Morning Rev Class

Tuesdays | 6:15 PM
Move With Intention

Tuesdays | 8:00 PM
Name That Tune

November 1-3
Northeast Ski & Craft Beer Showcase

Wednesdays | 6:30 PM
Pilates

Mondays | Noon
Pilates

Mondays | 6:30 PM
Pilates

Wednesdays | Noon
Pilates

Saturdays | 10:00 AM
Pilates Stretch

November 25 | 7:00 PM
Poets Speak Loud Featuring Mary Kathryn Jablonski

Tuesdays | 5:30 PM
Pound

November 15 | 8:00 PM
Raisinhead and Glass Pony

Thursdays | 6:30 PM
Readings by Poetik

November 2 | 2:00 PM
Reclaim Your Healing | Day Retreat

Thursdays | 8:00 AM
Rise + Align with Jamella

November 7 | 3:00 PM
Rivkin Radler ribbon cutting and open house

Thursdays | 5:00 PM
Root3d Flow Yoga

November 12 | 7:00 PM
Russian Ballet Theatre presents Swan Lake

Saturdays | 11:15 AM
Saturday Sessions Yoga

November 10 | 4:00 PM
School of Rock: We Love the 90s Show

Starts October 19
Self Care Toolbox

Second Monday | 7:00 PM
Skip Parsons

Sundays | 6:00 PM
Slow Your Roll

Wednesdays | 6:00 PM
Soulful Flow with JVanay

Saturdays | 12:30 PM
Stand Up + Act Out | De-stress through theater

Tuesdays | 7:45 PM
Support 101

November 9 | 9:00 PM
The Brass Machine

November 22 | 9:00 PM
The Sea The Sea

November 1 | 8:00 PM
The Slaughterhouse Chorus Farewell Show

November 9 | 1:00 PM
Tiaras and Tequilas Drag Brunch

November 29 | 9:00 PM
Timbre Coup

October 24 - December 21
Tom Koken exhibit

Thursdays | 8:00 PM
Trivia Night

Tuesdays | 8:00 PM
Trivia Night

Tuesdays | 8:00 PM
Trivia Nights Live

November 1 | 7:00 PM
United States Navy Band Commodores

Wednesdays-Sundays
USS Slater Tours

November 30 | 8:00 PM
Vintage Trouble

November 15 & 16 | 7:30 PM
Warren Millers Timeless

Mondays | 7:00 PM
West African Drum & Dance Series

November 7 | 7:00 PM
White Reaper w/Wombo

November 9 | 8:30 PM
Yesterday Saints

Thursdays | Noon
Yoga

Tuesdays | Noon
Yoga

Wednesdays | 5:30 PM
Zumba

Mondays | 5:30 PM
Zumba

Saturdays | 9:00 AM
Zumba